WATOC 2008

Confirmed acceptances to date include the following:

Plenary Lectures

Rodney Bartlett (U Florida)
Tim Clark (U Erlangen-Nuernberg)
Julian Gale (Curtin U)
Peter Gill (Australian National U)
Martin Head-Gordon (UC Berkeley)
Pavel Hobza (Acad Sci Czech Rep)
Anna Krylov (U Southern California)
Shigeru Nagase (IMS Okazaki)
Kenneth Ruud (U Tromso)
Henry Schaefer III (U Georgia)
Sason Shaik (Hebrew U Jerusalem)
Donald Truhlar (U Minnesota)
Lucas Visscher (Vrije U Amsterdam)

Invited Lectures

Carlo Adamo (ENSCP Paris)
Wesley Allen (U Georgia)
Roger Amos (Australian National U)
James Anderson (Penn State U)
Jean-Marie Andre (U Namur)
Yitzhak Apeloig (Technion IIT)
Luis Arnaut (U Coimbra)
Evert Jan Baerends (Vrije U Amsterdam)
Kim Baldridge (U Zurich)
Elena Bichoutskaia (U Nottingham)
Matthias Bickelhaupt (Vrije U Amsterdam)
Alexander Boldyrev (Utah State U)
Russell Boyd (Dalhousie U)
Bernard Brooks (NIH)
Petr Carsky (Acad Sci Czech Rep)
Garnet Chan (Cornell U)
Michael Collins (Australian National U)
Daniel Crawford (Virginia Tech)
Dieter Cremer (U Pacific)
Attila Csaszar (Eotvos U)
Alessandro Curioni (IBM)
Larry Curtiss (Argonne National Lab)
Bert de Jong (PNNL)
Rob Deeth (U Warwick)
Janet Del Bene (Youngstown State U)
Michael Dolg (U Köln)
Michel Dupuis (PNNL)
Allan East (U Regina)
Odile Eisenstein (U Montpellier 2)
Marcus Elstner (TU Braunschweig)
Leif Eriksson (Orebro U)
Jonathan Essex (U Southampton)
Wei-Hai Fang (Beijing Normal U)
Martin Field (IBS, Grenoble)
Michael Filatov (U Groningen)
George Fitzgerald (Accelrys)
Gernot Frenking (U Marburg)
Shridhar Gadre (U Pune)
Laura Gagliardi (U Geneva)
Juergen Gauss (U Mainz)
Paul Geerlings (Vrije U Brussels)
Benny Gerber (Hebrew U Jerusalem)
Leticia Gonzalez (U Jena)
Mark Gordon (Iowa State U)
Jill Gready (Australian National U)
Jeremy Greenwood (Schrodinger)
Stefan Grimme (U Münster)
Axel Gross (U Ulm)
Maciej Gutowski (Heriot Watt U)
Juergen Hafner (U Vienna)
Michael Hall (Texas A & M)
Supot Hannongbua (Chulalongkorn U)
Christof Hättig (U Bochum)
Teresa Head-Gordon (UC Berkeley)
Trygve Helgaker (U Oslo)
Rainer Herges (U Kiel)
Kimihiko Hirao (U Tokyo)
So Hirata (U Florida)
Mark Hoffmann (U North Dakota)
Max Holthausen (U Frankfurt)
Kendall Houk (UCLA)
Gerhard Hummer (NIH)
Patricia Hunt (IC London)
Francesc Illas (U Barcelona)
Georg Jansen (U Duisburg-Essen)
Dylan Jayatilika (U Western Australia)
Eluvathingal Jemmis (IIS Bangalore)
Frank Jensen (U Aarhus)
Jan Jensen (U Copenhagen)
Bogumil Jeziorski (U Warsaw)
Hualiang Jiang (Shanghai Inst Mat Med)
Meredith Jordan (U Sydney)
Poul Jorgensen (U Aarhus)
Martin Kaupp (U Wurzburg)
Kwang Kim (Pohang UST)
Kazuo Kitaura (AIST Tsukuba)
Henrik Kjaergaard (U Otago)
Andreas Klamt (COSMOlogic)
Michael Klein (U Pennsylvania)
Wim Klopper (U Karlsruhe)
Thorsten Kluener (U Oldenburg)
Elfi Kraka (U Pacific)
Yoon Sup Lee (KAIST)
Tim Lee (NASA Ames)
William Lester (UC Berkeley)
Jerzy Leszczynski (Jackson State U)
Shuhua Li (Nanjing U)
Roland Lindh (Lund U)
Hans Lischka (U Vienna)
Wenjian Liu (Peking U)
Alan Mark (U Queensland)
Nigel Marks (Curtin U)
Siewert-Jan Marrink (U Groningen)
Jan Martin (Weizmann Institute)
Todd Martinez (U Illinois)
Feliu Maseras (Inst Chem Res Catalonia)
Benedetta Mennucci (U Pisa)
Gabriel Merino (U Guanajuato)
Kenneth Merz (U Florida)
Josef Michl (U Colorado)
Yirong Mo (Western Michigan U)
Keiji Morokuma (Kyoto U)
Kevin Naidoo (U Cape Town)
Hiromi Nakai (Waseda U)
Hiroshi Nakatsuji (QCRI Kyoto)
Marco Nascimento (U Rio de Janeiro)
Frank Neese (U Bonn)
Thanos Nicolaides (U Cyprus)
Koichi Ohno (Tohoku U)
Neil Ostlund (Hypercube)
Piotr Paneth (TU Lodz)
Vudhichai Parasuk (Chulalongkorn U)
George Petersson (Wesleyan U)
Piotr Piecuch (Michigan State U)
Jiri Pittner (Acad Sci Czech Rep)
Peter Pulay (U Arkansas)
Pekka Pyykkö (U Helsinki)
Martin Quack (ETH Zurich)
Krishnan Raghavachari (Indiana U)
Vitaly Rassolov (U South Carolina)
Arvi Rauk (U Calgary)
Jean-Claude Rayez (U Bordeaux)
Ursula Röthlisberger (EPFL Lausanne)
Markus Reiher (ETH Zurich)
Jeffrey Reimers (U Sydney)
Alistair Rendell (ANU)
Mark Rodger (U Warwick)
Notker Roesch (TU Munich)
Klaus Ruedenberg (Iowa State U)
Nino Russo (U Callabria)
Ulf Ryde (Lund U)
Shigeyoshi Sakaki (Kyoto U)
Narahari Sastry (IICT Hyderabad)
Joachim Sauer (HU Berlin)
George Schatz (Northwestern U)
Berny Schlegel (Wayne State U)
Michael Schmidt (Iowa State U)
Peter Schreiner (U Giessen)
Helmut Schwarz (Technical U Berlin)
Peter Schwerdtfeger (Massey U)
Luis Serrano-Andres (U Valencia)
David Sherrill (Georgia Tech)
Avital Shurki (Hebrew U Jerusalem)
David Smith (Rudjer Boskovic Inst)
Brian Smith (WEHI Melbourne)
Michiel Sprik (U Cambridge)
Cathy Stampfl (U Sydney)
John Stanton (U Texas Austin)
Jimmy Stewart (MOPAC)
Raghavan Sunoj (IIT Bombay)
William Swope (IBM)
Seiichiro Ten-no (Nagoya U)
Walter Thiel (MPI Mülheim)
Alejandro Toro-Labbe (Pont U Catolica)
Jesus Ugalde (Euskal Herriko U)
Miroslav Urban (U Bratislava)
Edward Valeev (Virginia Tech)
Wilfred van Gunsteren (ETH Zurich)
Veronique van Speybroeck (Ghent U)
Antonio Varandas (U Coimbra)
Arieh Warshel (U Southern California)
Ian Williams (U Bath)
Angela Wilson (U North Texas)
Theresa Windus (Iowa State U)
David Winkler (CSIRO Melbourne)
Richard Wong (National U Singapore)
Yun-Dong Wu (Hong Kong UST)
Manuel Yañez (Autonoma U Madrid)
Weitao Yang (Duke U)
Irene Yarovsky (RMIT U)
Brian Yates (U Tasmania)
Darrin York (U Minnesota)
Kazunari Yoshizawa (Kyushu U)
Chin-Hui Yu (National Tsing Hua U)
Dong Hui Zhang (Dalian ICP)
Tom Ziegler (U Calgary)
Hendrik Zipse (U Munich)

Oral Communications

Alexei Arbuznikov (U Wuerzburg)
Viktorya Aviyente (Bogazici U)
George Bacskay (U Sydney)
Kyoung Koo Baeck (Kangnung Nat U)
Robert Berger (J. W. Goethe-U)
Ewa Broclawik (Polish Acad Sciences)
Ria Broer (U Groningen)
Denis Bucher (U Sydney)
Mark Buntine (U Adelaide)
Zexing Cao (Xiamen U)
Michele Cascella (U Berne)
Ivan Cernusak (Comenius U Bratislava)
Bun Chan (U Sydney)
Amalendu Chandra (IIT Kanpur)
James Cheeseman (Gaussian)
Cheol Choi (Kyungpook National U)
Laura Coitino (U Republic Uruguay)
Ines Corral Perez (U Jena)
Fernando Cossio (U Basque Country)
Hazel Cox (U Sussex)
Deborah Crittenden (Australian National U)
Anna Croft (U Wales Bangor)
Marie-Liesse Doublet (U Montpellier II)
Brian Duke (Monash U)
Elise Dumont (U Nancy)
Bernd Ensing (U Amsterdam)
Francesco Evangelista (U Georgia)
Kangnian Fan (Fudan U)
Dmitri Fedorov (AIST Tsukuba)
Javier Fernandez-Sanz (U Seville)
Mike Ford (U Technology Sydney)
Tony Ford (U KwaZulu-Natal)
Maria Fuentes (U Autonoma Chuhuahua)
Nicola Gaston (IRL, Wellington)
Francesco Gervasio (ETH Zurich)
Renate Griffith (U New South Wales)
Jörg Grunenberg (TU Braunschweig)
Richard Harcourt (U Melbourne)
David Henry (RMIT University)
Milan Hodoscek (Nat Inst Chem Ljubljana)
Yasushi Honda (Tokyo Metropolitan U)
Mark Iron (Weizmann Institute)
Ekaterina Izgorodina (Monash U)
Dusanka Janezic (NIC, Ljubljana)
Joonkyung Jang (Pusan National U)
Honk Seok Kang (Jeonju U)
Ilya Kaplan (U Nac Autonoma Mexico)
Miriam Karni (Technion-Israel Inst Tech)
Itamar Kass (U Queensland)
Jaroslav Koca (Masaryk U)
Michelle Kuttel (U Cape Town)
Antonio Largo (U Valladolid)
Jin Yong Lee (Sungkyunkwan U)
Matthias Lein (Massey U)
Ida Ma (Novartis Singapore)
Ricardo Mancera (Curtin U Technology)
Jiri Mareda (U Geneva)
Laurent Maron (LPCNO, Toulouse)
Fabio Mavelli (U Bari)
Janez Mavri (Nat Inst Chem Ljubljana)
Christian Mück-Lichtenfeld (U Münster)
Ross McKenzie (U Queensland)
Vicent Moliner (U Jaume I Castello)
Masataka Nagaoka (Nagoya U)
Shin Nakamura (Mitsubishi Chemicals)
Ruth Pachter (Wright-Patterson)
Vladimir Palyulin (Moscow State U)
Imre Papai (Hungarian Acad Sci Budapest)
Stefano Piana-Agostinetti (Shaw Research)
Fabio Pichierri (Tohoku U)
Oleg Poleshchuk (Tomsk State Ped U)
Ben Powell (U Queensland)
Martine Prévost (U Libre de Bruxelles)
Paolo Raiteri (Curtin U Technology)
Alex Ramírez-Solís (U Autónoma Morelos)
Tapio Rantala (Tampere U Technology)
Marzio Rosi (U Perugia)
Henry Rzepa (Imperial College London)
Jan Saam (U Illinois)
Gregory Sandala (U Sydney)
Trond Saue (U Louis Pasteur Strasbourg)
Daniel Schofield (U Pittsburgh)
Marko Schreiber (MPI Mülheim)
Michael Shokhen (Bar Ilan U)
Mariona Sodupe (U Autònoma Barcelona)
Jean-Christophe Soetens (U Bordeaux 1)
Gemma Solomon (Northwestern U)
András Stirling (Chemical Res Cent Budapest)
Akitomo Tachibana (Kyoto U)
Masanori Tachikawa (Yokohama-City U)
Shigenori Tanaka (Kobe U)
Antonio Tilocca (U College London)
Sven Tobisch (Sasol Technology)
Gregory Tschumper (U Mississippi)
Tell Tuttle (U Strathclyde)
Juha Vaara (U Helsinki)
Visit Vao-soongnern (Suranaree U Tech)
Attilio Vargiu (U Cagliari)
Tamas Veszpremi (Budapest U Technology)
Anatole von Lilienfeld (Sandia National Labs)
Ellak von Nagy-Felsobuki (U Newcastle)
Wenning Wang (Fudan U)
Oliver Warschkow (U Sydney)
Marek Wojcik (Jagiellonian U)
Geoffrey Wood (EPFL Lausanne)
Henry Woodcock (NIH)
Koichi Yamashita (U Tokyo)
Takeshi Yanai (IMS Okazaki)
Jen-Shiang Yu (National Chiao Tung U)
Hong Zhang (U Queensland)
Nurbosyn Zhanpeisov (Tohoku U)

Poster Presentations

Minori Abe (Tokyo Metropolitan U)
Rebecca Abramson (Monash U)
Matthew Addicoat (Australian National U)
Mark Agostino (Victorian College Pharmacy)
Giuliano Alagona (CNR Pisa)
Özgür Alver (Anadolu U)
Jans Alzate-Morales (U Talca)
Yoshiaki Amatatsu (Akita U)
Ruth Amos (U Tasmania)
Koji Ando (Kyoto U)
Hideo Ando (Kyoto U)
Dirk Andrae (Freie U Berlin)
Nguyen Anh Tuan (JAIST, Ishikawa)
Francesco Aquilante (U Geneva)
Adelia Aquino (U Vienna)
Samuel Arey (EPFL Lausanne)
Sundaram Arulmozhiraja (NIMS Tsukuba)
Toshio Asada (Osaka Prefecture U)
Mehdi Asghari Khiavi (Monash U)
Behnam Assadollahzadeh (Massey U)
Gustavo Aucar (Northeastern U Argentina)
Nigel Aylward (Queensland U Technology)
Vladimir Azriel (Russian Academy)
Danijela Baric (Rudjer Boskovic Institute)
Amanda Barnard (U Melbourne)
Ericka Barnes (Wesleyan U)
Carmen Barrientos (U Valladolid)
Desiree Bates (U Mississippi)
Carina Bäcktorp (Göteborg U)
Sima Behmanesh (Islamic Azad U)
Daniel Belcher (U Newcastle)
Jennifer Bell (U Sydney)
Ladislav Benda (Czech Academy Sciences)
Partha Bera (NASA Ames)
Stephan Bernadotte (U Karlsruhe)
Uditha Bernard (Monash U)
Yves Bernard (Australian National U)
Susan Biering (Massey U)
Marty Blaber (U Technology Sydney)
Denis Bokhan (Nagoya U)
Pornthip Boonsri (Kasetsart U)
Urban Borstnik (U Zurich)
Peter Boyd (U Auckland)
Kai Brandhorst (Technische U Braunschweig)
David Brittain (Australian National U)
Ria Broer (U Groningen)
Nigel Brookes (U Tasmania)
Akin Budi (RMIT U)
James Bull (U Canterbury)
Peeter Burk (U Tartu)
Enrique M. Cabaleiro-Lago (U Santiago de Compostela)
Zhengli Cai (U Sydney)
Burak Cankurtaran (U Technology Sydney)
Sébastien Canneaux (U Sciences Tech Lille)
Thiago Cardozo (U Federal Rio de Janeiro)
Claudio Carra (USRA - NASA/JSC Houston)
David Casanova (U California Berkeley)
Eduardo Cassus (CENPES/Petrobras )
German E Cavigliasso (Australian National U)
Jacqueline Cawthray (U Adelaide)
Matteo Ceccarelli (U Cagliari)
Nihan Celebi-Olcum (Bogazici U)
Ivan Cernusak (Comenius U)
Jiri Cerny (Czech Academy Sciences)
Alan Chaffee (Monash U)
Suman Chakrabarty (Indian Institute Science)
Hoi-Ming Chan (U Sydney)
Yeong-Sheng Chan (Tamkang U)
Po-chia Chen (U Sydney)
Wen-Hao Chen (Tamkang U)
Mahito Chiba (JAIST Tsukuba)
Lech Chmurzynsk (U Gdansk)
Ji Eun Cho (Kyungpook National U)
Yeonchoo Cho (POSTECH Pohang)
Yoong-Kee Choe (AIST Tsukuba)
Heechol Choi (KAIST Daejeon)
Clara Christ (ETH Zurich)
Gemma Christian (Inst Chem Res Catalonia)
Wilfredo Chung (Kyoto U)
Carine Clavaguera (Ecole Polytech Palaiseau)
Karmen Condic-Jurkic (Rudjer Boskovic Institute)
Rudy Coquet (Nippon Oil)
Susan Corley (Australian National U)
Ben Corry (U Western Australia)
Pedro B. Coto (U Valencia)
Anna Croft (U Wales Bangor)
Peter Cummins (Australian National U)
Alberico Da Silva (U São Paulo)
Iwona Dabkowska (Free U Berlin )
Wibe de Jong (PNL)
Nirmala Deenadayalu (Durban U Technology)
Ouyang Defang (U Queensland)
Jia Deng (Australian National U)
Evelyne Deplazes (Curtin U)
Kadir Diri (U Southern California)
Robert DiStasio (UC Berkeley)
Jean-Pierre Dognon (CEA Gif-Sur-Yvette)
Jozica Dolenc (U Ljubljana)
Steven Donald (Inst Chem Res Catalonia)
Jon Dorando (Cornell U)
Faina Dubnikova (Hebrew U Jerusalem)
Agnieszka Dybala-Defratyka (Technical U Lodz)
Edyta Dyguda-Kazimierowicz (Wroclaw Utechnology)
Ryo Ebisuzaki (Kyushu U)
Ephraim Eliav (Tel-Aviv U)
Vidana Epa (CSIRO)
Evgeny Epifanovsky (U Southern California)
Burcu Erdogan-Alver (Anadolu U)
Catharine Esterhuysen (U Stellenbosch)
Pedro Fernandes (U Porto)
Israel Fernandez (U Complutense Madrid)
Manuel Fernandez-Gomez (U Jaén)
Detlev Figgen (Massey U)
Timo Fleig (Heinrich Heine U Düsseldorf)
Zygmunt Flisak (U Opole)
Cina Foroutan-Nejad (U Tehran)
Luis Manuel Frutos (U Alcalá)
Takatoshi Fujita (Kobe U)
Takayuki Fujiwara (Kyushu U)
Mituhiro Fukuda (Tokyo Institute Technology)
Ryoichi Fukuda (QCIR Kyoto)
Jose Antonio Gamez Martinez (U Autonoma Madrid)
Feng Gao (Institute Chemical Engineering Sciences Singapore)
Robin Garrell (UC Los Angeles)
Caterina Ghio (CNR Pisa)
Debashree Ghosh (Cornell U)
Dulal Chandra Ghosh (U Kalyani)
Thomas Gilbert (Northern Illinois U)
Andrew Gilbert (Australian National U)
Jacinda Ginges (U New South Wales)
Stephen Glover (U New England)
Rodolfo Gomez-Balderas (UNAM Maxico)
Hitoshi Goto (Toyohashi U Technology)
Jeffrey Gour (Michigan State U)
Jörg Grunenberg (TU Braunschweig)
Francesca Guerra (U Minnesota)
Ashutosh Gupta (Udai Pratap Autonomous College)
Sergey Gusarov (U Alberta)
Johannes Hachmann (Cornell U)
Yohsuke Hagiwara (Tsukuba U)
Sangjoon Hahn (KAIST Daejeon)
Eric Hajjar (U Cagliari)
Andrea Hamza (Hungarian Acad Sci Budapest)
In Suk Han (Inha U)
Mikkel Bo Hansen (U Aarhus)
Richard Harcourt (U Melbourne)
Jacqueline Hargis (U Georgia)
Mohammed Harun-or-Rashid (Kyungpook Nat U)
Jun-ya Hasegawa (Kyoto U)
Saeedeh Hashemian (Azad U)
Makoto Hatakeyama (Yokohama City U)
Kirsty Hawkes (U Tasmania)
Naomi Haworth (Victor Chang Inst)
Kalyan Hazarika (Tezpur U)
Brianna Heazlewood (U Sydney)
Andreas Hermann (Massey U)
Jose M. Hermida-Ramon (U Vigo)
Mojgan Heshmat (Islamic Azad U)
Masahiro Higashi (U Minnesota)
Pipsa Hirva (U Joensuu)
Janne Hirvi (U Joensuu)
Junming Ho (Australian National U)
Jennifer Hodgson (Australian National U)
Sebastian Hoefener (U Karlsruhe)
Gemma Holliday (EMBL-EBI Cambridge)
Nobumitsu Honjou (Oita U)
Xinchuan Huang (NASA Ames)
Tao Huang (Swinburne U Technology)
Yu-Wei Huang (National Chung-Cheng U)
Toby Hudson (U Sydney)
Patricia Hunt (Imperial College London)
Toshimasa Ishida (Kyoto U)
Atsushi Ishikawa (Kyoto U)
Takayoshi Ishimoto (AIST Tsukuba)
Mika Ito (Karolinska Institute Stockholm)
Suehiro Iwata (Hiroshima U)
Gonzalo Jaña (U de Concepción)
Heather Jaeger (U Georgia)
Igor Jakovkin (Karlsruhe Institute Technology)
Dusanka Janezic (Nat Inst Chem Ljubljana)
Soonmin Jang (Sejong U)
Werner Janse van Rensburg (Sasol Technology)
Maihemutijiang Jieli (Hiroshima U)
Linus Johannissen (U Manchester)
Jaewoon Jung (Nagoya U)
Petr Jurecka (Palacky U Olomouc)
Quentin Kaas (U Queensland)
Martin Kabelac (Acad Sci Czech Rep)
Jakub Kaminsky (IOCB Prague)
Natal Kanaan (U Jaume I)
Masato Kaneko (Yokohama City U)
Sunwoo Kang (Sungkyunkwan U)
Babu Kannappan (Australian National U)
Rahul Kar (National Chem Lab Pune)
Miriam Karni (Technion-Israel Inst Technology)
Antti Karttunen (U Joensuu)
Sadra Kashefolgheta (Sharif U Technology)
Itamar Kass (U Queensland)
Michio Katouda (IMS Okazaki)
Yukio Kawashima (Kyushu U)
Andreas Köhn (U Mainz)
Murat Keceli (U Florida)
Tuhina Kelkar (National Chem Lab Pune)
Rashid Khan (U Malaya)
Hyoseok Kim (KAIST Daejeon)
Chan Kyung Kim (Inha U)
Yukiumi Kita (Yokohama City U)
Thomas Kjaergaard (Aarhus U)
Volker Knecht (MPI Potsdam-Golm)
Kyoung Chul Ko (Sung Kyun Kwan U)
Masato Kobayashi (Waseda U)
Yamashita Koichi (U Tokyo)
Stephen Kolmann (U Sydney)
Yuto Komeiji (AIST Tsukuba)
Jing Kong (Q-Chem)
Dominik Konkolewicz (U Sydney)
Shiro Koseki (Osaka Prefecture U)
Borislav Kovacevic (Rudjer Boskovic Institute)
Melinda Krebsz (Budapest U Technology Economics)
Elizabeth Krenske (U California Los Angeles)
Takashi Kuchitsu (Yokohama City U)
Amit Kumar (U Cagliari)
Yuki Kurashige (IMS Okazaki)
Noriyuki Kurita (Toyohashi U Technology)
Yusaku Kurokawa (Kyoto U)
Michelle Kuttel (U Cape Town)
Mojmir Kyvala (Czech Academy Sciences)
Maija Lahtela-Kakkonen (U Kuopio)
Nicholas Lambropoulos (CSIRO)
Joseph Lane (U Otago)
Perttu Lantto (U Oulu)
Tu Le (Swinburne U Technology)
Hong Ching Lee (U Sydney)
Shyi-Long Lee (National Chung-Cheng U)
Kunhye Lee (Kangnung National U)
Matthias Lein (Massey U)
Antonija Lesar (Inst Jozef Stefan Ljubljana)
Zhen Hua Li (Fudan U)
Jiabo Li (Accelrys)
Feng-Yin Li (National Chung Hsing U)
HSIN-YI Liao (National Taipei U Education)
Inta Liepina (Latvian Institute Organic Synthesis)
Ying-Chan Lin (U Helsinki)
Ching Yeh Lin (Australian National U)
Ren-jie Lin (National Chung Hsing U)
Haining Liu (U Windsor)
Lizhu Liu (Osaka Sangyo U)
Florent Louis (U Sciences Tech Lille)
Sandra Luber (ETH Zurich)
Marcus Lundberg (Kyoto U)
Jesse Lutz (Michigan State U)
Robert Maclagan (Canterbury U)
Azadeh Madadi (Islamic Azad U)
Satoshi Maeda (Tohoku U)
Ryo Maezono (JAIST Ishikawa)
Fu-Der Mai (Taipei Medical U)
Adrian Mak (IHPC Singapore)
Mariusz Makowski (U Gdansk)
Alpeshkumar Malde (U Queensland)
Liliana Mammino (U Venda)
Jiri Mareda (U Geneva)
Konrad Marti (ETH Zurich)
Bodo Martin (U Heidelberg)
Pablo Martinez (U Autonoma Madrid)
Marco Masia (U degli Studi Sassari)
Fabio Mavelli (U Bari)
David McKay (Heriot-Watt U)
Lakhwani Meenakshi (SIMS Indore)
Sol Mejía (U Antioquia)
Danuta Michalska (Wroclaw U Technology)
Andrea Millen (U Lethbridge)
Hideaki Miyachi (U Tokyo)
Tomoo Miyahara (QCRI Kyoto)
Hidenori Miyamoto (Hiroshima U)
Wataru Mizukami (IMS Okazaki)
Francesca Mocci (Università Cagliari)
Pamela Moles (Universitat Jaume I)
Ma San Mon (Kyushu U)
Hirotoshi Mori (Ochanomizu U)
Toshifumi Mori (Kyoto U)
Masahiro Moteki (Tohoku Univ.)
David Moule (Brock U)
Vadim Mozhayskiy (University Southern California)
Jonathan Mullin (Iowa State U)
Vinuthaa Murthy (Charles Darwin U)
Amsaveni Muruganantham (U Heidelberg)
Takeshi Nagata (AIST Tsukuba)
Masayuki Nakagaki (Kyushu U)
Yoshihide Nakao (Kyoto U)
Hiroyuki Nakashima (QCRI Kyoto)
Maho Nakata (RIKEN)
Naoki Nakatani (Kyoto U)
Naofumi Nakayama (Conflex Corporation)
Akira Nakayama (Hokkaido U)
Mansoor Namazian (Australian National U)
Yuji Naruse (Gifu U)
Heather Netzloff (Iowa State U)
Eric Neuscamman (Cornell U)
Olalla Nieto Faza (U Vigo)
Kiyoshi Nishikawa (Kanazawa U)
Yoshifumi Nishimura (Nagoya U)
Caroline Norris (U Sussex)
Wieslaw Nowak (Copernicus U)
Robert O'Reilly (U Sydney)
Noriaki Ochi (Kyoto U)
Yohsuke Odahara (Kyushu U)
Yu-ya Ohnishi (Kyoto U)
Yusuke Ohta (Nagoya U)
Yuhki Ohtsuka (IMS Okazaki)
Takuya Okamoto (Nagoya U)
Julianna Olah (U Bristol)
Alexander Oliferenko (Moscow State U)
Seth Olsen (U Queensland)
Markus Oppel (Freie U Berlin)
Galina Orlova (St. Francis Xavier U)
Yuto Osada (Tohoku U)
Michal Otyepka (Palacky U Olomouc)
Alistair Page (U Newcastle)
Elke Pahl (Massey U)
Joachim Paier (U Vienna)
Youngshang Pak (Pusan National U)
Raúl Palmeiro (U Alcalá)
Vladimir Palyulin (Moscow State U)
Jiayun Pang (U Manchester)
Waraporn Parasuk (Kasetsart U)
Jong Keun Park (Gyeongsang National U)
Min Hee Park (KAIST Daejeon)
Cemal Parlak (Anadolu U)
Tibor Pasinszki (Eötvös Loránd U)
Serguei Patchkovskii (NRC Ottawa)
Robert Paton (U Cambridge)
Swarna Patra (U Sydney)
Jason Pearson (Australian National U)
Daoling Peng (University Tokyo)
Teemu Pennanen (U Helsinki)
Melissa Petersen (Sasol Technology)
Frank Pickard (U Georgia)
Piotr Piecuch (Michigan State U)
Amalia Isabel Poblador-Bahamonde (Heriot-Watt U)
Oleg Poleshchuk (Tomsk State Pedagogical U)
Olena Ponomarenko (U Melbourne)
Cristina Porro (Manchester U)
Gholamhossein Pourtaghi (Baqiyatallah U)
Ben Powell (U Queensland)
Martine Prévost (U Libre Bruxelles)
Pornpan Pungpo (Ubonratchathani U)
Auradee Punkvang (Ubonratchathani U)
Chutintorn Punwong (U Illinois Urbana-Champaign)
Ruslan Puscasu (Swinburne U Tech)
David Quigley (U Warwick)
Gopalan Rajaraman (U Florence)
Ponnadurai Ramasami (U Mauritius)
Tirath Ramdas (Monash U)
Mausumi Ray (Kyoto U)
Marie-Therese Rayez (U Bordeaux)
Jean-Claude Rayez (U Bordeaux 1)
Victor Rayon (U Valladolid)
Pilar Redondo (U Valladolid)
Sharon Rivera (U New South Wales)
Orlando Roberto-Neto (U Sao Paulo)
Jesus Rodriguez-Otero (U Santiago de Compostela)
Andrew Rohl (iVEC)
Tibor Rokob (Chemical Res Cent Budapest)
Katarina Roos (Stockholm U)
Luke Roskop (Iowa State U)
Lula Rosso (Imperial College London)
Paolo Ruggerone (U Cagliari)
Lesley Rutledge (U Lethbridge)
Jan Saam (U Illinois)
Jasmina Sabolovic (Inst Med Research Zagreb)
Biswajit Saha (Kyoto U)
Ken Saito (Kyoto U)
Shogo Sakai (Gifu U)
Meryem Sakizci (Anadolu U)
W. M. C Sameera (U Glasgow)
Mahmood Sanchooli (Zabol U)
G. Narahari Sastry (IICT Hyderabad)
Hiroko Satoh (Nat Inst Informatics Tokyo)
Jaakko Saukkoriipi (U Oulu)
Kyoichi Sawabe (Nagoya U)
Harold Schranz (Australian National U)
Edan Scriven (U Queensland)
Junji Seino (Tokyo Metropolitan U)
Dhurairajan Senthilnathan (Bharathidasan U)
Sheh-Yi Sheu (National Yang-Ming U)
Motoyuki Shiga (JAEA Ibaraki)
Yasuteru Shigeta (Tsukuba U)
Toru Shiozaki (U Florida)
Michael Shokhen (Bar Ilan U)
Avital Shurki (Hebrew U Jerusalem)
Carlos Silva Lopez (U Vigo)
Andrew Simmonett (University of Georgia)
Stepan Sklenak (Acad Sci Czech Rep)
Gleb Solomentsev (U College Dublin)
Gemma Solomon (Northwestern U)
Aloysius Soon (U Sydney)
Pavel Sorokin (Siberian Federal U)
Lucas Speakman (U Georgia)
Michelle Spencer (RMIT U)
Riccardo Spezia (U d'Evry Val d'Essonne)
Ulrich Sternberg (Karlsruhe Institut Technology)
András Stirling (Chemical Res Cent Budapest)
Juergen Stohner (Zurich U Applied Sciences)
Takahiro Suenaga (U Tokyo)
Masataka Sugimoto (Yokohama City U)
Manabu Sugimoto (Kumamoto U)
Kenji Sugisaki (Osaka City U)
Kanjarat Sukrat (Chulalongkorn U)
Michael Sullivan (IHPC Singapore)
Qiao Sun (U Queensland)
Dage Sundholm (U Helsinki)
Kimichi Suzuki (Yokohama City U)
Ole Swang (SINTEF Trondheim)
Katarzyna Swiderek (TU Lodz)
Naoki Taguchi (Rikkyo U)
Junko Takahashi (Meiji Gakuin U)
Masae Takahashi (Tohoku U)
Yuji Takahata (State U Campinas)
Yu Takano (Osaka U)
Tomohiro Takeda (Yokohama City U)
Norio Takenaka (Nagoya U)
Jukka Tanskanen (U Joensuu)
Hongli Tao (U Illinois Urbana-Champagin)
Masaru Tateno (Tsukuba U)
Yoshitaka Tateyama (NIMS Tsukuba)
Stefan Taubert (U Helsinki)
Mark Taylor (U Sydney)
Ivan Taylor (U New South Wales)
Petri Tähtinen (U Turku)
Kaido Tämm (U Tartu)
Christian Thierfelder (Massey U)
Alexander Thom (U California Berkeley)
Michael Thomas (U Western Australia)
Ralf Tonner (Massey U)
Miquel Torrent Sucarrat (Vrije U Brussels)
Tu Anh Tran (U Melbourne)
Shinya Tsukamoto (Kyushu U)
Takayuki Tsukamoto (Toyohashi U Technology)
Takao Tsuneda (U Tokyo)
Iñaki Tuñon (U Valencia)
Sonia Tulyani (U Massachusetts Amherst)
Inbal Tuvi-Arad (Open U)
Hiroaki Umeda (AIST Tsukuba)
Arslan Unal (Anadolu U)
Damdinsuren Undram (Osaka Sangyo U)
Prabha Vadivelu (U Heidelberg)
Veeramol Vailikhit (Kasetsart U)
Jan-Albert van den Berg (Sasol Technology)
Marc Van Hemert (Leiden U)
Don Vanselow (nativeproteins.blogspot.com)
Attilio Vargiu (U Cagliari)
Vladislav Vassiliev (Australian National U)
Gerhard Venter (U Cape Town)
Valera Veryazov (Lund U)
Dolly Vijay (IICT Hyderabad)
Jürgen Vogt (U Ulm)
Natalja Vogt (U Ulm)
Zuzana Vokacova (Czech Academy Sciences)
Habibah Wahab (U Sains Malaysia)
Chia-Ching Wang (National Taiwan U Science Technology)
Yun Wang (U Sydney)
Bo-Cheng Wang (Tamkang U)
Haitao Wang (Cornell U)
Oliver Warschkow (U Sydney)
Toshio Watanabe (AIST Tsukuba)
Mark Watson (U Tokyo)
Brad Wells (Monash U)
Jeremiah Wilke (U Georgia)
Michaela Wimmerova (Masaryk U)
Soren Wohlthat (U Sydney)
Merridee Wouters (Victor Chang Inst)
Wei Wu (Xiamen U)
Troy Wymore (PSC Pittsburgh)
Kenta Yamada (Nagoya U)
Daisuke Yamaki (Tokyo Metropolitan U)
Yasunori Yamashita (Kyushu U)
Takeshi Yanai (IMS Okazaki)
Rui Yang (Australian National U)
Xu Yang (Osaka Sangyo U)
Dah-Yen Yang (Academia Sinica Taiwan)
Soujanya Yarasi (IICT Hyderabad)
Jian Yin (National U Singapore)
Hyok Yoon (Inha U)
Isseki Yu (Nagoya U)
Jianguo Yu (Beijing Normal U)
Dirk Zahn (MPI Dresden)
Patryk Zaleski-Ejgierd (U Helsinki)
Dominika Zgid (Cornell U)
Quan Zhu (Sichuan U)
Tom Ziegler (U Calgary)
Wiktor Zierkiewicz (Wroclaw U Technology)